chicness ترکیه سوریه بیانیه کارگران کردستان

chicness: ترکیه سوریه بیانیه کارگران کردستان بین الملل حمله هوایی بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی گران شدن مسکن در بعضی مناطق به معنی رونق بازار نیست

دبیر کانون انبوه‌سازان گفت: گران شدن یا زیاد کردن معاملات مسکن در بعضی مناطق شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به منزله‌ رونق نیست. 

گران شدن مسکن در بعضی مناطق به معنی رونق بازار نیست

گران شدن مسکن در بعضی مناطق به معنی رونق بازار نیست

عبارات مهم : بازار

دبیر کانون انبوه سازان گفت: گران شدن یا زیاد کردن معاملات مسکن در بعضی مناطق شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به منزله رونق نیست.

فرشید پورحاجت در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: رونق در بازار مسکن را قبول ندارم؛ آیا که رونق باید در بخش ساخت و ساز صورت گیرد که محقق نشده هست. در حوزه معاملات هم اگر بررسی کلی داشته باشیم در مناطقی از پایتخت کشور عزیزمان ایران که به لحاظ سرانه خدمات عمومی دارای جاذبه جهت سرمایه گذاری مقداری جنب و جوش جهت خرید و فروش زیاد شده است ولی این عنوان در کل کشور صورت نگرفته است.

گران شدن مسکن در بعضی مناطق به معنی رونق بازار نیست

وی افزود: اتفاقاتی که از سال ۱۳۹۰ در کشور افتاد یعنی کم کردن ارزش پول ملی و به تبع آن کم کردن قدرت متقاضیان مسکن باید به نوعی به وسیله دولت پوشش داده می شد، ولی تسهیلات حوزه مسکن بسیار گران است و مردم باید مدت وقت طولانی سپرده گذاری کنند تا بتوانند به خرید مسکن برسند. اوراق “تسه” هم نتوانست چندان موفق عمل کند چون سود تسهیلات و قیمت اوراق، بسیار بالاست.

دبیر کانون انبوه سازان، اصلاح فضای کسب و کار را کلید رونق مسکن دانست و گفت: در شرایط فعلی افقی جهت اصلاح فضای کسب و کار متصور نیستیم. ابزار مالی مهمی که در وقت رکود جهت بخش تولید می توانست اثرگذار باشد بحث پیش فروش بوده که متاسفانه با قانون پیش فروش سال ۱۳۸۹ این ابزار را از تولید گرفتند. علی رغم این که کمیسیون عمران مجلس از اردیبهشت اعلام کرد این قانون باید اصلاح شود تا امروز اتفاق مثبتی را در جهت اصلاح آن ندیده ایم.

دبیر کانون انبوه‌سازان گفت: گران شدن یا زیاد کردن معاملات مسکن در بعضی مناطق شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به منزله‌ رونق نیست. 

پورحاجت با اشاره به زیاد کردن هزینه های تولید مسکن خاطرنشان کرد: درخصوص تامین اجتماعی کارگران، قانونی وضع شده است که اساسا نماینده دولت، کارفرماها، تولیدکنندگان و ذی نفعان که کارگران هستند با آن مسئله دارند. بعد بدیهی است که این قانون باید اصلاح شود. مگر این جزو تکالیف مجلس نیست؟ این قانون را یک بار دیگر مورد بررسی قرار دهند که آیا با در نظرگرفتن این که سال گذشته دو تا سه نوبت اصلاح شده است باز هم مشکلاتی را به وجود آورده است.

وی تاکید کرد: بخشی از فرآیند اصلاح فضای کسب و کار به مشوق های دولتی مربوط می شود. صنعت ساختمان با ۱۲۰۰ شغل و صنعت ارتباط مستقیم و غیرمستقیم دارد؛ لذا باید به عنوان یک ابزار پیشران، این بخش مولد را مورد توجه قرار داد. مجلس هم جهت این عنوان برنامه ریزی داشته باشد ولی ما هیچ برنامه ای جهت این عنوان ندیدیم. اگر بعضی دوستان، گرانی مسکن را به منزله رونق می دانند ما آن را رونق تلقی نمی کنیم. زیاد کردن قیمت متاثر از فاکتورهای مختلفی هست. بخشی به هزینه های خرید زمین، بخشی به هزینه های دستمزد و خدمات نهادهای متفاوت و بخش دیگر به مصالح برمی گردد که گران شده است است.

به گفته دبیر کانون انبوه سازان، دولت جهت تقویت تقاضا باید زیاد کردن درآمد خانوار، کم کردن قیمت مسکن و زیاد کردن قدرت خرید مقتضایان را مورد توجه قرار دهد. جهت بحث کم کردن قیمت مسکن باید فاکتورهای تورم زا را نظارت کند و در تکنولوژی یک نظارت دوباره صورت گیرد. ولی راحت ترین روش جهت زیاد کردن تقاضا تقویت مصرف کنندگان هست. در تمام کشورهای دنیا جهت این منظور برنامه ریزی می کنند از طریق تسهیلات مناسب با سود پایین و مدت وقت طولانی به مردم پرداخت می شود.

گران شدن مسکن در بعضی مناطق به معنی رونق بازار نیست

پورحاجت گفت: اگر بخواهیم شرایط فعلی بخش مسکن را طبق آینده نگری های سال گذشته که باید بازار مسکن از مردادماه با در نظرگرفتن این که دولت تازه تکلیفش مشخص شده است و موعد سررسید سپرده گذاری مردم در صندوق های تسهیلات مسکن فرا رسیده به ثبات رسیده و از رکود خارج می شد بسنجیم، می بینیم به طور کلی این طور نیست. حجم معاملات مقداری زیاد کردن یافته ولی این به معنای رونق نیست.

وی با بیان این که بخش تولید در پنج سال گذشته شرایط بسیار مشکل را داشته و علی رغم این شرایط بحرانی هیچ توجهی به آن نشده هست، گفت: سال گذشته بانک مسکن در بازه زمانی دو ماهه تسهیلاتی به سازندگان داد که بخش تولید را تا حدودی به ساخت و ساز راغب کرد ولی از بهمن ماه سال گذشته قطع شد و بعد از آن هیچ تسهیلات مناسبی ارایه نشد. این در حالی است که بانک مسکن منابع خوبی در اختیار دارد ولی متاسفانه آن را به بازار تزریق نکرده است و کانالی که جهت تامین نقدینگی در حال حاضر در حوزه تولید وجود دارد از محل تامین اوراق است که متاسفانه هزینه پول جهت بخش تولید بسیار سنگین است.

دبیر کانون انبوه‌سازان گفت: گران شدن یا زیاد کردن معاملات مسکن در بعضی مناطق شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به منزله‌ رونق نیست. 

دبیر کانون انبوه سازان ادامه داد: به نظر می رسد بخش تولید باید حدود ۲۷تا ۲۸ درصد جهت دریافت تسهیلات مسکن هزینه کند و این جهت صنعتی که مولد و پیشران است مناسب نیست.

واژه های کلیدی: بازار | قانون | قانونی | تسهیلات | تسهیلات مسکن | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog